Awards

Awards Available in Sociology Undergraduate Studies


The Max Weber Award

Awards are given to the students achieving the five top grades in St. George sections of SOC101Y Introduction to Sociology

2013-2014
  • Balpreet Kaur Dhugga
  • Hannah Florence Fung
  • Bolin Gao
  • Karen M. Moreira
  • Yukino Obara
  • Aria Shakeri
  • Alexandra Volkov
2012-2013
  • Azubuogu Charles Anudu
  • Arthur Prescott Hill
  • Angela Lee
  • Christopher Puskas
  • Krisha Ravikantharaja
  • Jordan Derrick Robertson
  • Dylan Tucker
2011-2012
  • Jaime Armah
  • Isabella Marie Costa
  • Sina Khanbabakhani
  • Vanessa E. Peruzzo
  • Akib Amir Uddin
  • Amber Noelle Van Raes
  • Zahida Fatima Vazir
2010-2011
  • Emma Jessamyn Guttman-Moy
  • Caitlin Hamblin
  • Li Quin He
  • Florence Pui Yan Lau
  • Mable Sheau Fong Low
  • Amanda Joan Stock
  • Dorothy Anne Sulit
2009-2010
  • Ioana Sendroiu
  • Sophia Li
  • Alexandr Milovanov
  • Erin Elizabeth Troy
  • Isabella Ching Yan Cheung
  • Janille Nadia Giambattista
  • Abinaya Krishnamoorthy
  • Ilona Larionova
2008 - 2009
  • Chelsea Robichaud
  • Anastasia Prokubovskaya
  • Nam Phan
  • Sabrina Pietrobon
  • Warren Silver
  • Nina Gheihman
  • Hilary Killam
2007-2008
  • Hui Yi Chen
  • Kyle Matthew Turner
  • Rhiannon McCluskey
  • Yu Janice Zhang
  • Ayden Scheim
  • Zachary Davidson
  • Doris Liaw
2006-2007
  • Michael Gr McPhail
  • Marko Grujic
  • Roy Yizhan Yang
  • Jasmine Chong
  • Naiman Lev
  • Jenny Jin Chunzi
  • Atagu Owen Zorah
2005-2006
  • Catherine Im
  • Ryan Hayes
  • Dana Michelle Gore
  • Yuanzhi Angela Li
  • Jessica Fong
  • Dorotea Mutabdzic
  • Shintula Wijeyakulasingam
2004-2005
  • Richard Yan Zhang
  • Richard Pollard
  • Mayank Singal
  • Maggie W.M. Sin
  • Maria Khomenko
  • Miranda Wai-Sum Ng
  • Xiao Jin Chen
2003-2004
  • Anthony Balkissoon
  • Bernice Pui-Yu Wong
  • Fay Kagouras
  • Jolanta A Drozd
  • Lianna Yeung
  • Sofia Khan
  • Yi Chen
2002-2003
  • Glen Hogan
  • Christina MacLaughlin
  • Rose Park
  • Adrian Sacher
  • Tarek Saghir
  • Kelly Weber
  • Jessica Yiu
2001-2002
  • Safiyyah Ally
  • Alexander Brunfeld
  • Iris Lazaro
  • Carl Shulman
  • Keith Wong
  • Daniel Xia
  • Xiaofu Zhu
2000-2001
  • Slawomir Figel
  • Daniel Kim
  • Lisa Dias
  • Wayne Baici
  • Lorraine Chow
1999-2000
  • Elizabeth Crawford
  • Jeff Steven Denis
  • Elizabeth Frecker
  • Jeremy John Ho
  • Heather Wharran
1998-1999
  • Kevin Paul Deveau
  • Nupura Krishnadev
  • Jonathan Lau
  • Sarah Louisa Namer
  • Danielle Louise Smith

The Charles Tilly Award

Awarded to the student achieving the top grade in St. George section(s) of SOC200H Introduction to Social Research.
2013-2014
  • Christopher Puskas
2012-2013
  • Ioana Sendroiu
2011-2012
  • Yuk Yiu Michael Lee
2010-2011
  • Stacey Tennen
2009-2010
  • Stephanie Harden
2008-2009
  • Jennifer Hunter-Wells
2007-2008
  • AeRee Hong
2006-2007
  • Ashley Lake
2005-2006
  • Vera Bieber
2004-2005
  • Maria Katrina Florendo-Kociuba
2003-2004
  • Jessica Yiu
2002-2003
  • Viatcheslav Sakhnenko
2001-2002
  • Jeff Denis
2000-2001
  • Beth Sapiro
1999-2000
  • Josie L. Lalonde
  • George Lee
1998-1999
  • Carlton Thorne

The Irving Zeitlin Award

Awarded to the student achieving the top grade in the St. George campus section of SOC203Y1Y - History of Social Theory
2013-2014
  • May Liang
2012-2013
  • Yulik Rafilovich
2011-2012
  • Faye Moreau
2010-2011
  • Tijana Micanovic
2009-2010
  • Alice Lim
2008-2009
  • Janice Yu Zhang
2007-2008
  • Sung Min Jang
2006-2007
  • Sarah Gram
2005-2006
  • Raymond Campbell Vidler
2004-2005
  • Christina Vinters
2003-2004
  • Andisheh Farzadfar
2002-2003
  • Jessica Yiu
2001-2002
  • Jeff Denis
2000-2001
  • Carol Wong
1999-2000
  • Sophie Bourgault
1998-1999
  • Leena Fitzgerald

The Lorna Marsden Award

Awarded to the student in the Sociology Specialist program who has completed all of the Specialist core courses (SOC101Y, 200H, 202H, 203Y, 204H, 300H, 376H, 377H, 387H & 401Y) and who has received the highest grade point average in all U of T courses taken for degree credit.
2013-2014
  • Jacob Mark Sazio
2012-2013
  • Jenna Hijazi
2011-2012
  • Nina Gheihman
2010-2011
  • Ayden Isaac Meir Scheim
2009-2010
  • Christine Anne Mitchell
2008-2009
  • Sarah Gram
2007-2008
  • Edana Beauvais
2006-2007
  • Rachel Fine
2005-2006
  • Joshua Rosenblum
2004-2005
  • Phuoc Tran
2003-2004
  • Jason Turowetz
2002-2003
  • Golnaz Emam
2001-2002
  • Olivia Wilson
2000-2001
  • Laura Lunansky
1999-2000
  • Heather Graham
1998-1999
  • Alexandra Marin

The Raymond Breton Award

Awarded to the student with the highest average in all Sociology courses taken at U of T.
2013-2014
  • Jacob Mark Sazio
2012-2013
  • Faye Moreau
2011-2012
  • Xiaolin Zhuo
2010-2011
  • Nina Gheihman
2009-2010
  • Yu Janice Zhang
2008-2009
  • Lyonne Cheng
2007-2008
  • Sarah Gram
  • Angela Kalyta
2006-2007
  • Lori Rose Kandyba
2005-2006
  • Josie Lynne Lalonde
2004-2005
  • Jessica Yiu
2003-2004
  • Thom Cameron Pearson
2002-2003
  • Clement Munro
2001-2002
  • Golnaz Emam
2000-2001
  • Olivia Wilson
1999-2000
  • Laura Lunansky
1998-1999
  • Stephen Arsenault

The McNab Scholarship in Sociology,

To be awarded on the basis of the highest sessional grade point average to a third year full-time student specializing in Sociology who enrolls for a fourth year in Sociology.
2013-2014
  • Matthew Chun Hei Chan
2012-2013
  • Matthew Chun Hei Chan
2011-2012
  • Jenna Hijazi
2010-2011
  • Nina Gheihman
2009-2010
  • Yu Janice Zhang
2008-2009
  • Lyonne Cheng
2007-2008
  • Angela Kalyta
2006-2007
  • Edana Beauvais
2005-2006
  • Alexandra Margaret Rodney
2004-2005
  • Joshua Rosenblum
2003-2004
  • David Quarter
2002-2003
  • Amy Withers
2001-2002
  • Golnaz Emam
2000-2001
  • Renee Gomes
1999-2000
  • Laura Lunansky

Brenda Broad Memorial Bursary

Value: $500
Year: 3rd
FT/PT
Requirements: Financial need must be considered, academic merit will also be considered. The award will be made for a period of six years (beginning in 2001), and will alternate on an annual basis according to the following criteria:
  1. An outstanding student in the Specialist Program in Psychology or the Specialist program in Psychology Research.
  2. An outstanding student in a Specialist Program in Sociology
1999-2000
  • Anna Plomien

The Rex Lucas Award

Awarded to the student in the Sociology Specialist program who has received the highest mark in SOC387H.

2013-2014
  • Claudia So-Hee Son
2010-2011
  • Nina Gheihman
  • Jenna Hijazi
2009-2010
  • Yu Janice Zhang
2008-2009
  • Peter Shi Jiao
  • Matthew Kopas
2007-2008
  • Alexandra Rodney
2006-2007
  • Josie Lynn LaLonde
2005-2006
  • Phillipa Kah-Yee Chong
2004-2005
  • Joshua Rosenblum
2003-2004
  • Zygmunt Alexander
  • Mochnacki
2002-2003
  • Jacqueline Kelly
2000-2001
  • Ania Plomien
1999-2000
  • Franca DiGiovanni
1998-1999
  • Ellen Shum

The Barry Wellman Award

Awarded to the student who has submitted the best undergraduate research paper, as selected by a committee.
2013-2014
  • Miranda Doff
2012-2013
  • Audrey Smith
2010-2011
  • Alexandra Elyse Kwan
2009-2010
  • Sarah Larock
2008-2009
  • Peter Shi Jiao
2007-2008
  • Erin Weinkauf
2006-2007
  • Josie Lynn LaLonde
2005-2006
  • Giovanni Follegati
  • Cyril Opoku
2004-2005
  • Ashton Lubman
2003-2004
  • Holly Trimnell and Ericka Extavour
  • Laurie Green
  • Rebecca Kirsh
2002-2003
  • Emily Anderson
2001-2002
  • Jeff Denis
  • Dina Italiano
2000-2001
  • Beth Sapiro
1999-2000
  • Marek Denisiuk
1998-1999
  • Stephen Arsenault
  • Garry C. Gray

Sociology Faculty Bursary

For academic achievement in the 2nd or 3rd year of the Sociology program.
2013-2014
  • Ricky Rodrigues
2012-2013
  • Ioana Sendroiu
2011-2012
  • Erik Jonah Wexler
2010-2011
  • Ayden Isaac Meir Scheim
2009-2010
  • Kusang Burgess
  • Rhonda Solomon
2008-2009
  • Dong-Ling Chen
2007-2008
  • Junia Kim
2006-2007
  • Junia Kim
2005-2006
  • Melissa Kim
  • Vanessa Kutsukakee
2004-2005
  • Jessica Yiu
2003-2004
  • Jessica Yiu
2002-2003
  • Dena Nishizaki

The Norman Bell Award

Awarded to an outstanding student in the Sociology Specialist program
2013-2014
  • Matthew Chun Hei Chan
2012-2013
  • Jenna Hijazi
2011-2012
  • Xiaolin Zhuo
2010-2011
  • Nina Gheihman
  • Ayden Isaac Meir Scheim
2009-2010
  • Ayden Isaac Meir Scheim
2008-2009
  • Melissa Godbout
2007-2008
  • Sarah Gram
2006-2007
  • Edana Beauvais
2005-2006
  • Alexandra Margaret Rodney
2004-2005
  • Pablo Quintanilla
2003-2004
  • David Quarter
2002-2003
  • Jason Turowetz
2001-2002
  • Golnaz Emam
2000-2001
  • Olivia Wilson
1999-2000
  • Carleton Thorne
1998-1999
  • Katherine Ditomaso

Jacob & Jenny Rosenberg Scholarship

Awarded to an outstanding graduating student in the Sociology Specialist or Major program.
2013-2014
  • Ricky Rodrigues
2012-2013
  • Ioana Sendroiu
2011-2012
  • Xiaolin Zhuo
2010-2011
  • Ayden Isaac Meir Scheim
2009-2010
  • Melissa Godbout
2008-2009
  • Angela Kalyta
2007-2008
  • Janani Umamaheswar
2006-2007
  • Jessica Chee-Foong Yiu
2005-2006
  • Phillipa Kah-Yee Chong
2003-2004
  • Jeff Denis
2002-2003
  • Stephen Beaupre
  • Golnaz Emam
2000-2001
  • Ania Plomien

The Kiyoharu and Kiyoaki Momose Memorial Scholarship in Sociology

2013-2014
  • Ronke Ayodeji Akinyemi
2010-2011
  • Nina Gheihman
2007-2008
  • Alexandra Rodney
2004-2005
  • Pablo Quintanilla
2001-2002
  • Katie Frank

Dennis Magill Award

Awarded to a graduating student who has completed the Specialist or Major program in Sociology on the St. George campus, and who has achieved the highest grade point average in all U of T courses taken for degree credit.
2013-2014
  • Jee Won Lee
2012-2013
  • Ioana Sendroiu
2011-2012
  • Yu Janice Zhang
2010-2011
  • Ayden Isaac Meir Scheim
2009-2010
  • Stephanie Rose Figliomeni
2008-2009
  • Angela Kalyta
2007-2008
  • Edana Beauvais
2006-2007
  • Rachel Fine
2005-2006
  • Jessica Chee-Foong Yiu
2004-2005
  • Anya Nadine Kutsukake
2003-2004
  • Jeff Denis
2002-2003
  • Stephen Beaupre

The P.James Giffen Award

Awarded to the undergraduate student from the St. George Campus who has received the highest mark in SOC212Y1Y - Deviance & Control
2013-2014
  • Jessie Donaldson
2012-2013
  • Barbara Mamabolo
2011-2012
  • Samuel Esteban Jerez
2010-2011
  • Ya Qi Sun
2009-2010
  • Cindy Yi
2008-2009
  • Nina Ziolkowski
2007-2008
  • Trisha Jaeeun Min
2006-2007
  • Susana So
2005-2006
  • Jessica Elizabeth McMahon

Undergraduate